Перник е домакин тази година на зоналната изложба „Струма“, в която участват 91 творци с 162 произведения на изкуството, каза Елена Темелкова - директор на "Галерии – Перник".
Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.
Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара
Италианският режисьор Даниеле Лукети ще присъства на премиерата на своя филм „Доверие“ в София, съобщават от Италианския културен институт. Събитието е тази вечер в рамките на десетия кино-литературен фестивал „Синелибри“.
Лукети ще представи лентата по едноименния роман на неаполитанския писател Доменико Старноне. Творбата се фокусира върху връзката между Пиетро Вела, професор по литература, и Тереза, неговата бивша ученичка, които решават да си разкажат една несподелима тайна. Пиетро страстно вярва, че може да помогне на учениците си в стремежа им към по-добро бъдеще. Умната и непокорна Тереза е завладяна от неговата харизма. След време двамата се впускат в бурна романтична връзка. Тереза е убедена, че могат да останат близки цял живот само, ако споделят и най-дълбоко
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.
Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.
"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".
Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на
В днешния Ден на българската поезия и Международен ден на музиката Община Шумен, Народното читалище "Стилиян Чилингиров - 1963" и сдружението с нестопанска цел Смесен хор "Проф. Венета Вичева" организират концерт в Летния театър на Шумен.
В него ще участват градският духов оркестър "Михаил Биков", смесеният хор "Проф. Венета Вичева", солистите Станислава Марчева, Пролет Пенчева и Милен Енчев, съобщи Христо Атанасов, диригент на хор "Проф. Венета Вичева" и градския духов оркестър.
Концертът ще бъде със специалното участие на Вокална формация "Божур", с ръководител проф. Стефан Русков, клавирното дуо Елиа Узунова и Константина Радева, както и ученици от класовете по народно пеене в Средно училище "Сава Доброплодни", добави Атанасов.
"Градският духов оркестър ще изнесе всички самостоятелни и общи колективни изпълнения на гърба си в концерта. Певците солисти Станис
В изложбата са включени живопис, графика, скулптора и нетрадиционно изкуство, както и керамика и текстил. От Перник участват 48 представители.
Георги Андонов от град Кюстендил е носителят на наградата на Съюза на българските художници (СБХ) от 23 -то издание на изложбата. Бисера Вълева бе наградена в категория живопис. Евтим Постолов за графика, Звезделина Тодорова за скулптора и Пламен Бонев в категория живопис.
Носителят на голямата награда, както и носителите на призовете в различните категории, бяха определени от Комисия от творци от трите града и председателя на СБХ Любен Генов.
На откриването на изложбата присъстваха заместник – министърът на културата Амелия Гешева, областният управител на Перник Людмил Веселинов, кметът на Перник Станислав Владимиров, Кристиян Иванов заместник -кмет по културата на Община Кюстендил, Владимир Стоянов от Община Благоевград.
„За мен е чест да бъда в такъв ден сред вас. Не съм виждала празник на града, в който да има такава почит към изобразителното изкуство. Мисля, че Перник празнува деня на изобразителното изкуство“, каза по време на откриването на експозицията Амелия Гешева.
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.
„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември.
Концепцията и хореографията е на Симона Тодорова. Асистент хореограф е Изабел Миткова. И двете се изявяват на сцената, заедно със Стефан Цеков. Негова е музиката и звуковата среда. Звучи гласът на актрисата Каталин Старейшинска. Драматург е Яна Цекова. Костюмите и сценографията са на Рая Лъчезарова, светлинен дизайн – Иво Тасев.
„Чертеж на съня” се фокусира върху теорията за несъзнаваното на К. Г. Юнг като извор на потиснати желания, в един свят, който е точно толкова витален и реална част от живота на инд
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.
Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа.
Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува
Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.
На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.
Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.
Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.
Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.
„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на
Произведенията са подредени в трите изложбени зали „Любен Гайдаров“, Арт салон и галерия „Кракра“.
През 1968 г. е направена първата такава изложба. Всяка година експозицията се редува в градовете Перник, Благоевград и Кюстендил. През трите населени места минава река Струма, затова е наречена зонална изложба „Струма“.